Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky predložilo na medzirezortné pripomienkové konanie návrh Legislatívneho zámeru zákona o elektronickej verejnej správe ako iniciatívny materiál.
Cieľom predkladaného materiálu je predstaviť koncepciu navrhovaných zmien v oblasti elektronického výkonu verejnej moci, ktoré si vzhľadom na ich povahu a rozsah vyžiadajú tvorbu nového zákona v tejto oblasti spoločenských vzťahov. Zároveň ide o snahu iniciovať diskusiu širokej odbornej verejnosti na účely zrevidovania a zjednodušenia právnej úpravy v oblasti
e-Governmentu, a to aj v nadväznosti na skúsenosti z počiatočného obdobia aplikačnej praxe zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o e-Governmente“), s ohľadom na technologický vývoj a výhody elektronickej úradnej komunikácie.
V súlade s návrhom legislatívneho zámeru budú predmetom právnej úpravy nové pravidlá výkonu verejnej moci a fungovania elektronickej verejnej správy, ktoré možno rozdeliť do piatich skupín, konkrétne:
- zmena postupov (digitálna transformácia);
- zdieľanie a sprístupňovanie údajov (dátová transformácia);
- sprístupnenie štátnych riešení;
- zjednodušenie;
- revízia.
Prvé dve skupiny návrhov nových pravidiel obsahujú zmeny, ktoré sú zmenami systémovými. Ide o zmeny, ktoré kladú vysoké nároky na koordináciu, znalosť procesov, komunikáciu s rezortmi, ako aj na pripravenosť rezortných evidencií, korektnosť a kvalitu dát a zrejme aj technické riešenie. Vyznačujú sa vysokou komplexnosťou témy, následne teda aj regulácie a je predpoklad, že pôjde aj o pomerne náročnú úpravu z pohľadu legislatívneho, resp. právneho, spojenú najmä s otázkami príslušnosti na konanie orgánov verejnej moci a dodržanie (najmä ústavných) podmienok kladených na jeho priebeh a výsledok.