Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1689 z 13. júna 2024, ktorým sa stanovujú harmonizované pravidlá v oblasti umelej inteligencie a ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 300/2008, (EÚ) č. 167/2013, (EÚ) č. 168/2013, (EÚ) 2018/858, (EÚ) 2018/1139 a (EÚ) 2019/2144 a smernice 2014/90/EÚ, (EÚ) 2016/797 a (EÚ) 2020/1828 (akt o umelej inteligencii), (ďalej ako „Nariadenie o AI“) predstavuje prvú právnu reguláciu umelej inteligencie na svete, ktorá sa bude s určitými výnimkami uplatňovať od 02.08.2026. Týmto právnym aktom sleduje EÚ naplnenie svojho cieľa stať sa svetovým lídrom v rozvoji bezpečnej, dôveryhodnej a etickej umelej inteligencie.
Umelá inteligencia („AI“) sa stala súčasťou bežného života a vývoj tejto technológie sa neustále prehlbuje. Na jednej strane predstavuje celospoločenský prínos, na strane druhej sa spája s rizikom ujmy na verejných záujmoch, na právach a slobodách garantovaných a chránených európskou ako aj vnútroštátnou legislatívou. Práve s cieľom zabezpečiť jednotnú a vysokú ochranu týchto záujmov, práv a slobôd Nariadenie o AI kategorizuje riziko, ktoré predstavuje umelá inteligencia, do štyroch úrovní, a to na neprijateľné, vysoké, obmedzené a minimálne riziko.
Kapitola II, Článok 5 Nariadenia o AI zakazuje všetky systémy umelej inteligencie, ktoré sú na spomínanej štvorúrovňovej škále rizika označované ako neprijateľné, resp. neakceptovateľné („unacceptable risk“). Táto časť európskej právnej normy regulujúca zakázané praktiky, ktoré využívajú systém umelej inteligencie, sa začne uplatňovať od 02.02.2025. Zoznam nedovolených praktík je koncipovaný pomerne široko, pričom zahŕňa viaceré výnimky.
Do prvej skupiny zakázaných praktík patria podprahové, manipulatívne alebo klamlivé techniky, ktoré ovplyvňujú správanie osôb takým spôsobom, že by boli schopné urobiť také rozhodnutie, ktoré by inak neprijali, a ktoré sa spája s rizikom vzniku značnej ujmy. Rovnako sa zakazuje používanie systémov umelej inteligencie, ktoré využívajú vulnerabilitu osoby z dôvodu jej veku, zdravotného stavu, či špecifickej sociálnej alebo ekonomickej situácie, a značne narúšajú jej správanie a môžu spôsobiť značnú ujmu. Pôjde predovšetkým o AI systémy využívajúce zvukové, obrazové alebo videopodnety, ktoré narúšajú slobodnú voľbu a rozhodovaciu schopnosť človeka, napr. ovplyvňujú správanie seniorov, detí, či zdravotne znevýhodnených. Zákaz by sa nemal vzťahovať na zákonné postupy v súvislosti s liečbou, ktoré sú vykonávané v súlade s platnými lekárskymi normami a právnymi predpismi (napr. pokiaľ dotknutá osoba dala výslovný súhlas na použitie takejto praktiky).
Európsky právny akt nedovoľuje používanie umelej inteligencie na generovanie sociálneho skóre o osobách („social scoring“), ktoré by viedlo ku škodlivému alebo nepriaznivému zaobchádzaniu sa nimi. Monitorovanie správania osôb, následné zostavenie ich sociálneho kreditu a jeho využitie s neodôvodneným, resp. neprimeraným nepriaznivým dopadom, sa zakazuje.
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov
Chcete získať prístup ku všetkým článkom? Rozhodnite sa pre predplatné PREMIUM
Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa