Už dva mesiace u nás platí možnosť zjednodušeného založenia eseročky. Môže vás pri jej zakladaní niekto zastúpiť? Aký typy listín pribudnú a aké naopak odpadnú? Aj na tieto otázky vám prinášame odpovede.
Čo sa v článku dočítate (zobrazíte rozkliknutím):
- Ako je to so zastúpením pri zjednodušenom zakladaní s.r.o.?
- Ktoré listiny musím pripojiť?
- Dá sa do základného imania vložiť nepeňažný vklad?
- Koľko spoločníkov môže byť v takejto s.r.o.?
- Môže sa zakladať aj za iným účelom, ako je zisk?
Od začiatku februára je účinná novela Obchodného zákonníka, ktorá umožňuje zjednodušené založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Zákonodarca si od zmeny sľubuje pružnejšiu administratívu a celkové zrýchlenie procesu zakladania nových obchodných spoločností. Novela preto prichádza s viacerými zmenami a vylepšeniami, ktoré majú prispieť k vyššiemu užívateľskému komfortu podnikateľov. V minulom článku sme sa zamerali na príslušnosť okresného súdu Žilina a na fungovanie vydávania živnostenského oprávnenia. Dnes si zodpovieme niektoré ďalšie kľúčové otázky.
Je možné pri zakladaní zastúpenie?
V otázke zastúpenia pri úvodných úkonoch ministerstvo spravodlivosti podnikateľom príliš nevyšlo v ústrety. Pri zakladaní spoločnosti zjednodušeným spôsobom totiž registrový súd fyzickým osobám neakceptuje zastúpenie v nijakej podobe. Zastúpenie rovnako nie je možné ani v prípade, ak je spoločníkom vznikajúcej eseročky iná právnická osoba. Za ňu pri zakladaní novej spoločnosti konajú jej štatutárni zástupcova a ani tí, rovnako ako pri fyzických osobách, nemôžu konať v zastúpení.
Aké listiny potrebujem na založenie s.r.o. zjednodušeným spôsobom?
Režim základných dokumentov sa oproti tradičnému spôsobu založenia s.r.o. mení k lepšiemu pre podnikateľa. Po novom mu totiž odpadne povinnosť dokladovania hneď viacerých listín. Začnime ale hneď tou menej pohodlnou zmenou. „Keďže pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným spôsobom je vylúčené zastúpenie, nie je potrebné k návrhu na zápis do obchodného registra prikladať písomné plnomocenstvo,“ vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Odpadne tak povinnosť prikladať plnú moc, zakladateľ však bude musieť úkon vykonať vo vlastnom mene.
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov
Chcete získať prístup ku všetkým článkom? Rozhodnite sa pre predplatné PREMIUM
Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa