Prejsť na obsah

Druhý rok činnosti Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky má za sebou druhý rok svojej činnosti. V roku 2023 senáty Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky vybavili viac vecí, ako mu bolo doručených.

Foto: pexels.com

Súd za toto obdobie vybavil 3500 z celkového počtu 5530 prevzatých alebo nových doručených prípadov. V roku 2023 senáty Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky vybavili viac vecí, ako mu bolo doručených. Podľa predsedu súdu Pavla Naďa je inštitúcia v súčasnosti v štádiu dolaďovania nastavených procesov. Za najväčšiu výzvu súdu na najbližšie roky považuje zrýchlenie konaní a ešte väčšiu kvalitu súdnych rozhodnutí.  

„Máme za sebou dva roky rozhodovacej činnosti, a to vo všetkých agendách – kasačnej, volebnej a tiež v disciplinárnej agende. Za toto obdobie vybavil súd viac ako 93 percent právnych vecí prevzatých z Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a rozhodol vo všetkých disciplinárnych veciach prevzatých zo Súdnej rady Slovenskej republiky. Je to unikátny údaj, na ktorý som hrdý. Ďakujem za to všetkým sudcom, asistentom sudcov a tiež asistentom senátov,“ povedal pri príležitosti druhého roka činnosti súdu jeho predseda Pavol Naď.

Na prelome rokov 2022 a 2023 rozhodoval Najvyšší správny súd Slovenskej republiky aj o volebných žalobách súvisiacich s voľbami do orgánov územnej samosprávy. Predseda súdu uviedol, že súdna kontrola týchto volieb na Slovensku bola prvýkrát v histórii štátu ukončená v zákonom stanovenej lehote, teda do 90 dní odo dňa doručenia volebnej žaloby na súd. Ten rozhodoval v 109 takýchto prípadoch.

Tento článok je dostupný ZDARMA. Odomknete ho prihlásením sa

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie