Prejsť na obsah

JUDIKATÚRA: Blanketová žaloba v správnom súdnictve

Je možné v správnom súdnictve podať tzv. blanketnú žalobu (bianko žalobu)? Aké účinky má podanie takejto blanketnej žaloby a v akej lehote je nutné ju doplniť? Najvyšší správny súd sa zaoberal otázkou problematiky blanketnej žaloby.

Zdroj: pexels.com

Právne vety

  1. Ak sa žalobca v lehote na podanie správnej žaloby obmedzil iba na ohlásenie žaloby, ktorej chýba akékoľvek tvrdenie dôvodov nezákonnosti a neobsahuje žiadnu právnu argumentáciu, poučenie správneho súdu s výzvou na odstránenie vád žaloby by bolo úlohou celkom nadbytočnou, ak by opravená a doplnená žaloba nebola podaná do uplynutia dvojmesačnej lehoty od doručenia (oznámenia) rozhodnutia (opatrenia) orgánu verejnej správy, k uplatneným argumentom žalobcu by správny súd vzhľadom na uplynutie lehoty na podanie správnej žaloby už nemohol prihliadať.
  2. S prihliadnutím na účel koncentrácie konania v správnom súdnictve je blanketnú žalobu (bianko žalobu) možné pokiaľ ide o žalobné body (§ 182 ods. 1 písm. e/ SSP) alebo žalobný návrhom (§ 182 ods. 1 písm. h/ SSP) rozširovať len v lehote na podanie správnej žaloby (§ 181 ods. 1 SSP).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie