Prejsť na obsah

Minister spravodlivosti navrhne predĺžiť čas potrebný na riadnu implementáciu novej súdnej mapy

Minister spravodlivosti navrhuje predlžiť čas potrebný na implementáciu novej súdnej mapy, ktorá mala platiť od 01.01.2023.

Zdroj: pexels.com

Minister spravodlivosti Viliam Karas navrhne zmenu zákona, ktorou sa vytvorí dodatočný časový priestor na implementáciu novej súdnej mapy v trvaní päť mesiacov. Justičná reforma by tak nadobudla účinnosť 1. júna 2023. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je nevyhnutné na lepšiu prípravu celej reformy, a zníženie rizík, ktoré by inak mohli ohroziť dobré ciele reformy.

„Súčasné personálne a organizačno-technické prípravy objektívne nie sú v takom stave, aby sme reformu mohli s čistým svedomím spustiť od januára. V hre je totiž základné právo ľudí na efektívny prístup k súdnej ochrane. Vytvorenie dodatočného časového priestoru v trvaní päť mesiacov je nevyhnutné na naplnenie cieľov reformy a na vytvorenie predpokladov pre postupné zlepšovanie výkonu súdnej moci. V tomto je jasná zhoda aj na politickej úrovni,“ hovorí minister spravodlivosti V. Karas.

Súdna mapa je jedným z najväčších zásahov do praktického fungovania súdov v modernej histórii Slovenska. Jej podstata spočíva vo zväčšení súdnych obvodov a úprave príslušnosti jednotlivých súdov. Cieľom je zvýšiť efektivitu výkonu súdnej moci a zabezpečiť potrebné investície do špecializácie. Úspešná implementácia projektu je zároveň podmienkou pri získavaní prostriedkov z Plánu obnovy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie