Prejsť na obsah

Nápor na registrové súdy sa pozvoľna vracia do normálu

Nápad na podateľňu obchodného registra v septembri a októbri lámal rekordy. Najnovšie čísla za november ukazujú, že sa veci opäť dostávajú do starých koľají.

Zdroj: pixabay.com

Nápad na podateľňu obchodného registra v septembri a októbri lámal rekordy. Najnovšie čísla za november ukazujú, že sa veci opäť dostávajú do starých koľají.

V ćlánku sa dočítate (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Aký je v súčasnosti nápad na registrové súdy?
  2. Prečo sa nakopilo toľko nevybavených vecí?
  3. Koľko subjektov štát registruje?
  4. Je Bratislavská jednotka stále najvyťaženejším súdom?

Prelom leta a jesene bol na obchodnom registri mimoriadny. Nával zmien registrové súdy zasypal doslova z každej strany. Množstvo práce sa začalo uvoľňovať až v novembri, teda po vypršaní posledného možného termínu na doplnenie nových údajov, ktoré požaduje zákon. Report o činnosti obchodného registra tiež potvrdil viacero starých známych právd. Kľúčovým súdom je stále OS Bratislava, ktorá rieši viac ako tretinu celkového nápadu za celú republiku. Najnovšie čísla podčiarkujú tiež absolútnu dominanciu spoločnosti s ručením obmedzeným ako najpoužívanejšej právnej formy. Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti vnieslo svetlo aj na štruktúru podaní. Výmazy alebo prvotné zápisy subjektov do obchodného registra tvoria iba malú časť z celkovej agendy. Drvivú väčšinu tvoria zmeny.

Hektických niekoľko mesiacov

Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti vo svojej najnovšej správe prišlo s číslami nápadu na obchodný register za november 2022. Tie sú dnes vo februári najaktuálnejšie dáta, aké máme k dispozícii. Nápad v novembri dosiahol iba 9-tisíc nových podaní. Čísla za jedenásty mesiac tak po rekordných zápisoch z mesiacov august, september a október konečne ukázali návrat k pôvodným úrovniam zápisov, na akých sa pohybovali ešte pred letom 2022.

Rekordný počet podaní na obchodný register sme videli v septembri, keď celkové číslo dosiahlo vyše 50-tisíc. Okrem septembrového rekordu zaznamenal registrový súd enormné množstvo práce aj v auguste, keď bol nápad 25-tisíc, ako aj v októbri, kedy celkový nápad prekročil 28-tisíc podaní.

Podobný prílev naše súdy nezažili už vyše tri roky a pod jeho ťarchou za začali kopiť aj nevybavené žiadosti a zápisy koncom leta výrazne meškali. V septembri 2022 napríklad stihli úradníci vybaviť iba polovicu z celkového nápadu. V bežných mesiacoch je pritom štandardnou praxou úradov stihnúť plný objem agendy. Zásoba nevybavenej práce sa začala rozplývať až v poslednom sledovanom mesiaci. V novembri bol nápad spomínaných iba 9-tisíc, ale vybavil sa takmer dvojnásobok, poväčšine ešte starých žiadostí.

Povinnosť zápisu rodného čísla

Za masívnym prílevom práce a sklzom pri vybavovaní zápisov stála dobre známa povinnosť zapísať do obchodného registra rodné číslo aj pre tie fyzické osoby, ktoré dovtedy tento údaj do obchodného registra zapisovať nemuseli.

„Nápad na registrových súdoch presiahol v septembri viac ako 50-tisíc. V porovnaní s bežnými mesiacmi ide o viac ako 6-násobný nárast,“ potvrdzuje údaje aj samotné Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti na svojom Facebooku. „Výrazný nárast nápadu nastal aj napriek tomu, že Ministerstvo spravodlivosti ako správca informačného systému v spolupráci s registrovými súdmi realizovalo v roku 2022 automatizované doplnenie údajov podľa zákona o obchodnom registri. Rezortu sa podarilo stotožniť približne 120-tisíc fyzických osôb. Tie osoby, ktoré sa stotožniť nepodarilo, museli svoje rodné číslo doplniť. Termín na doplnenie uplynul koncom septembra 2022,“ uviedli rezortní analytici na sociálnej sieti. Horúčkovité dopĺňanie rodných čísel sa tak pretavilo do rekordných čísel počtu zmien.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie