Prejsť na obsah

Newsletter: Novinky za mesiac júl 2025

Portál najpravo.sk vám pravidelne prináša aktuálne informácie z oblasti práva.

Ilustračné foto: pixabay.com

Vážení čitatelia a priatelia portálu Najprávo,

aj dnes sme pre Vás pripravili pravidelný newsletter s informáciami z oblasti práva za posledné týždne.

V dnešnom vydaní newslettra sa dočítate o návrhu na rozšírenie zoznamu sezónnych zamestnaní o nové odvetvia, o kandidátovi na člena Súdnej rady Slovenskej republiky či o kandidátovi na predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Prajeme príjemné čítanie.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Novinky v legislatíve
  2. Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov
  3. Z judikatúry vyberáme
  4. Zaujímavé štatistiky
🔓 Článok máte odomknutý od tohto momentu. Ďakujeme, že ste členom komunikty Najprávo!

Novinky v legislatíve

Pravidelne pre Vás sledujeme aktuálne dianie v oblasti legislatívy. Aj posledné týždne priniesli niekoľko noviniek z oblasti legislatívy. Vyberáme pre Vás tie najzaujímavejšie legislatívne novinky:


Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov


Z judikatúry vyberáme

Z rozhodovacej činnosti súdov sme pre vás aj  predchádzajúcich týždňoch priniesli niekoľko zaujímavých rozhodnutí, z ktorých vyberáme nasledujúce:

JUDIKATÚRA: Určenie spornej skutočnosti v dedičskom konaní
Ustanovenie § 194 ods. 1 CMP výslovne ukladá notárovi, že má odkázať dediča, „aby určenie spornej skutočnosti uplatnil žalobou“. Predmetom žaloby teda nemá byť dedičské právo ani právne otázky, ale len určenie spornej skutočnosti.
JUDIKATÚRA: Nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia neoprávnenému držiteľovi
Neoprávnený držiteľ cudzej veci, ktorú zhodnotil vlastnými investíciami, sa nemôže úspešne domáhať vydania bezdôvodného obohatenia od vlastníka tejto veci, nakoľko úprava nárokov neoprávneného držiteľa je osobitne regulovaná ustanovením § 131 Občianskeho zákonníka.
JUDIKATÚRA: Posúdenie príčinnej súvislosti v prípade škody (ujmy) na zdraví
V prípade škody/ujmy na zdraví pri posúdení príčinnej súvislosti stačí vychádzať z určitej miery pravdepodobnosti vzniku škody.

Všetky autorsky spracované rozhodnutia nájdete v prémiovej časti najpravo.sk.


Zaujímavé štatistiky

Slovenská republika, podobne ako ostatné krajiny Európskej únie, pravidelne zhromažďuje a analyzuje údaje o počte väznených osôb. Tieto štatistiky o počte väzňov sú kľúčovým ukazovateľom nielen stavu kriminality, ale aj efektivity súdneho systému a väzenskej politiky v krajine. Pozrime sa bližšie na to, aká je aktuálna situácia na Slovensku v porovnaní s inými krajinami EÚ.

Slovensko sa v rámci EÚ umiestňuje v strede, pokiaľ ide o mieru väznenia, a vykazuje niektoré spoločné trendy s celou úniou:

Miera väznenia na Slovensku

V roku 2023 bolo na Slovensku približne 166 väzňov na 100 000 obyvateľov. To je vyššie ako priemer EÚ (111), no nižšie ako v krajinách s najvyššou mierou, ako sú Poľsko (203) alebo Maďarsko (187). Zároveň je to omnoho nižšie ako v USA.

Miera preplnenosti väzníc na Slovensku

Na rozdiel od niektorých krajín EÚ, Slovensko v roku 2023 (údaje za rok 2024 zatiaľ nie sú dostupné) nečelilo významným problémom s preplnenosťou väzníc. Miera obsadenosti väzníc na Slovensku bola v roku 2023 na úrovní 85 %. Kapacita bola využitá efektívnejšie v porovnaní s napríklad Cyprom alebo Francúzsko. Najvyššiu mieru preplnenosti v roku 2023 mali Cyprus (226,2 %), Francúzsko (122,9 %) a Taliansko (119,1 %).

Zdroj: MS SR, ZVJS, EUROSTAT

Comments


Najnovšie