Vážení čitatelia a priatelia portálu Najprávo,
aj dnes sme pre Vás pripravili pravidelný newsletter s informáciami z oblasti práva za posledné týždne.
V dnešnom vydaní newslettra sa dočítate o návrhu na rozšírenie zoznamu sezónnych zamestnaní o nové odvetvia, o kandidátovi na člena Súdnej rady Slovenskej republiky či o kandidátovi na predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
Prajeme príjemné čítanie.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):
- Novinky v legislatíve
- Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov
- Z judikatúry vyberáme
- Zaujímavé štatistiky
Novinky v legislatíve
Pravidelne pre Vás sledujeme aktuálne dianie v oblasti legislatívy. Aj posledné týždne priniesli niekoľko noviniek z oblasti legislatívy. Vyberáme pre Vás tie najzaujímavejšie legislatívne novinky:
- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predložilo na pripomienkovanie návrh nového zákona o vysokých školách, ktorý má priniesť zjednodušenie, väčšiu flexibilitu a modernizáciu vysokoškolského vzdelávania.
- Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky predložil na pripomienkovanie návrh zákona o ochrane označení pôvodu a zemepisných označení.
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje rozšíriť zoznam odvetví sezónnych zamestnaní v súlade so zadefinovaním pojmu sezónne zamestnanie pri zamestnávaní štátnych príslušníkov tretej krajiny na účely zákona o službách zamestnanosti.
Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov
- Súdnu radu čaká voľba podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Aktuálnej podpredsedníčke Najvyššieho súdu SR uplynie funkčné obdobie 08. októbra 2025.
- Členovia komisie pre kodifikáciu nového Občianskeho zákonníka predstavili zámer rekodifikácie Občianskeho zákonníka, ktorý by podľa rezortu spravodlivosti mal okrem iného zmodernizovať občianske právo, prispôsobiť ho súčasným potrebám a zaviesť chýbajúce inštitúty.
- Sudcovia východoslovenského obvodu budú voliť nového člena súdnej rady Jediným navrhnutým kandidátom na člena súdnej rady je Vladimír Monok, ktorý je od roku 2010 sudcom Krajského súdu v Prešove.
- Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v rámci svojich úvodných stretnutí po vymenovaní navštívil Ministerstvo spravodlivosti, kde s ministrom spravodlivosti diskutovali okrem iného aj o pripravovaných legislatívnych procesoch, najmä rekodifikácii občianskeho zákonníka.
Z judikatúry vyberáme
Z rozhodovacej činnosti súdov sme pre vás aj predchádzajúcich týždňoch priniesli niekoľko zaujímavých rozhodnutí, z ktorých vyberáme nasledujúce:



Všetky autorsky spracované rozhodnutia nájdete v prémiovej časti najpravo.sk.
Zaujímavé štatistiky
Slovenská republika, podobne ako ostatné krajiny Európskej únie, pravidelne zhromažďuje a analyzuje údaje o počte väznených osôb. Tieto štatistiky o počte väzňov sú kľúčovým ukazovateľom nielen stavu kriminality, ale aj efektivity súdneho systému a väzenskej politiky v krajine. Pozrime sa bližšie na to, aká je aktuálna situácia na Slovensku v porovnaní s inými krajinami EÚ.
Slovensko sa v rámci EÚ umiestňuje v strede, pokiaľ ide o mieru väznenia, a vykazuje niektoré spoločné trendy s celou úniou:
Miera väznenia na Slovensku
V roku 2023 bolo na Slovensku približne 166 väzňov na 100 000 obyvateľov. To je vyššie ako priemer EÚ (111), no nižšie ako v krajinách s najvyššou mierou, ako sú Poľsko (203) alebo Maďarsko (187). Zároveň je to omnoho nižšie ako v USA.
Miera preplnenosti väzníc na Slovensku
Na rozdiel od niektorých krajín EÚ, Slovensko v roku 2023 (údaje za rok 2024 zatiaľ nie sú dostupné) nečelilo významným problémom s preplnenosťou väzníc. Miera obsadenosti väzníc na Slovensku bola v roku 2023 na úrovní 85 %. Kapacita bola využitá efektívnejšie v porovnaní s napríklad Cyprom alebo Francúzsko. Najvyššiu mieru preplnenosti v roku 2023 mali Cyprus (226,2 %), Francúzsko (122,9 %) a Taliansko (119,1 %).
Zdroj: MS SR, ZVJS, EUROSTAT