Ochranná známka je jedným z najstarších predmetov práva duševného vlastníctva. Toto registrované označenie prináša majiteľovi ochrannej známky, resp. osobe oprávnenej ju užívať, predovšetkým výhodu ochrany a odlíšenia svojich tovarov a služieb od tovarov a služieb svojich konkurentov. Právna úprava ochrannej známky je obsiahnutá v zákone č. 506/2009 Z.z. o ochranných známkach (ďalej ako „Zákon o OZ“) a vo vykonávacom predpise, ktorým je Vyhláška Úradu priemyselného vlastníctva SR č. 567/2009 Z.z. ktorou sa vykonáva zákon č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach (ďalej ako „Vyhláška“).
Súčasný Zákon o OZ neobsahuje legálnu definíciu ochrannej známky. V ustanovení § 2 tohto predpisu sa uvádza, čo všetko môže ochrannú známku tvoriť („slová vrátane osobných mien, kresby, písmená, číslice, farby, tvar tovaru alebo tvar obalu tovaru alebo zvuky“). Ochrannou známkou teda môže byť obrázok, obchodné meno, zvučka, originálny slogan, tvar, priestorový prvok, teda označenie vnímané zrakom, sluchom či obidvoma týmito zmyslami. Ochrannou známkou však nemôže byť akékoľvek označenie, ale musí ísť o označenie, ktoré má (i) rozlišovaciu spôsobilosť a (ii) spôsobilosť byť vyjadrené v registri Úradu priemyselného vlastníctva SR (ďalej ako „Úrad“). Ustanovenie § 5 ods. 1 Zákona o OZ taxatívne vymenováva prípady, ktoré predstavujú prekážky zápisu označenia ako ochrannej známky, pričom tieto prekážky skúma Úrad bez vonkajšieho podnetu (napr. ak označenie nemá rozlišovaciu schopnosť, je v rozpore s verejným poriadkom a dobrými mravmi, obsahuje náboženský symbol a pod.).
Vybrané označenie je možné prihlásiť, resp. zaregistrovať ako národnú ochrannú známku, známku EÚ a medzinárodnú ochrannú známku. Pokiaľ subjekt plánuje expandovať so svojimi produktmi aj do zahraničia, je vhodné zvoliť registráciu na nadnárodnej úrovni, aby bola ochranná známka chránená aj v zahraničí. V rámci Európskej únie je možné zaregistrovať ochrannú známku iba na Úrade Európskej Únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO). Medzinárodná ochranná známka, ktorá má byť platná vo viacerých krajinách, sa registruje na Medzinárodnom úrade Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve (WIPO) prostredníctvom príslušného úradu, kde má prihlasovateľ svoj podnik či bydlisko, napr. podnik pôsobiaci na Slovensku žiada o registráciu medzinárodnej ochrannej známky prostredníctvom Úradu. Prihlášku na registráciu ochrannej známky v zahraničí možno podať aj na príslušný úrad konkrétnej zahraničnej krajiny, resp. krajín, pričom následné konanie o registrácii označenia sa bude spravovať právnym poriadkom danej krajiny.
Už pri podaní prihlášky je potrebné, aby označenie bolo uvedené v definitívnom tvare, nakoľko dodatočná zmena alebo doplnenie nie je možné. Úpravu označenia po podaní prihlášky Zákon o OZ povoľuje iba pokiaľ ide o zmenu mena, priezviska alebo názvu, prípadne obchodného mena alebo sídla, trvalého pobytu či miesta podnikania prihlasovateľa, ak ich zmena nastala po podaní prihlášky a ak táto úprava uvádza údaje obsiahnuté v označení do súladu so skutočnosťou bez toho, aby zmenila celkový charakter označenia. Vyhláška precizuje v akom formáte musí byť Úradu predložené prihlasované označenie.
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov
Chcete získať prístup ku všetkým článkom? Rozhodnite sa pre predplatné PREMIUM
Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa