Prejsť na obsah

Slovenská advokátska komora odsúdila priebeh prehliadky advokátskej kancelárie

Stanovisko SAK k postupu a výkonu prehliadky advokátskej kancelárie v Bratislave.

Zdroj: pexels.com

Slovenská advokátska komora vydala stanovisko, v ktorom odsúdila priebeh prehliadky advokátskej kancelárie v Bratislave. Informácie o prehliadke advokátskej kancelárie sa objavili v množstve médií. SAK, ako stavovská organizácia advokátov, mala pri prehliadke svojho zástupcu, a preto má o spôsobe vykonania prehliadky podrobnejšie informácie.

Nakoľko nejde o prvú prehliadku advokátskej kancelárie, na účely prehliadky advokátskej kancelárie vypracovala SAK už v roku 2011 dokument s názovom "POSTUP ADVOKÁTA PRI PREHLIADKE JEHO ADVOKÁTSKEJ KANCELÁRIE". Tento dokument upravuje postup, ktorý by mal advokát pri prehliadke dodržiavať a  je zverejnený na webe SAK.

Kľúčovým problémom prehliadky advokátskej kancelárie malo byť podľa SAK porušovanie dôvernosti komunikácie klientov s advokátmi. Nižšie Vám prinášame celé znenie vyhlásenia SAK:


Slovenská advokátka komora zásadne namieta priebeh dnešnej a včerajšej prehliadky nebytových priestorov advokátskej kancelárie v Bratislave, pri ktorej mohlo dôjsť k mimoriadne závažnému ohrozeniu dôvernosti komunikácie klientov s advokátmi. Na základe informácie od zástupcu komory, ktorý bol na prehliadke prítomný ako nezúčastnená osoba, došlo k nezákonnému odobratiu výpočtovej techniky advokátskej kancelárie. Údaje boli odobraté bez toho, aby bola adekvátne chránená komunikácia potenciálne veľkého počtu klientov s advokátmi. Rozsahom môže ísť o mimoriadne vážne porušenie zákona, aké nemôže mať v právnom štáte žiadne miesto.

„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, kvôli ktorému prehliadka bola povolená. Dialo sa tak napriek opakovaným upozorneniam nášho zástupcu prítomného na úkonoch, že ide o postup v príkrom rozpore s Trestným poriadkom i judikatúrou Ústavného súdu SR. Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ povedal predseda SAK Viliam Karas.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie