Prejsť na obsah

Štatistiky rozhodovania Najvyššieho správneho súdu SR vo volebných veciach

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky rozhodol vo všetkých veciach týkajúcich sa volebnej agendy v zákonnej 90-dňovej lehote. Prinášame Vám štatistiky rozhodovania NSS SR.

Zdroj: pixabay.com

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky rozhodol v zákonnej 90-dňovej lehote vo všetkých 107 volebných právnych veciach. V súvislosti s voľbami do orgánov samosprávy obcí rozhodol súd celkovo o 105 volebných žalobách. Pokiaľ ide o voľby do orgánov samosprávnych krajov, súd rozhodol v dvoch prípadoch. O ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy rozhodovalo v štyroch senátoch 20 sudkýň a sudcov Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Rozhodovanie vo volebných veciach
  2. Procesné úkony sudov NS SR

Rozhodovanie vo volebných veciach

Senáty vyhoveli podaným žalobám celkovo v 9 konaniach, čoho dôsledkom bolo vyhlásenie výsledkov volieb (starostu alebo zastupiteľstva) za neplatné. V 4 konaniach zrušili senáty rozhodnutie miestnej alebo okrskovej volebnej komisie a za víťaza určili iného kandidáta alebo kandidátku (na starostu obce alebo kandidáta do zastupiteľstva obce alebo mesta). V 44 volebných veciach senáty žalobu odmietli, a to preto, že buď bola podaná oneskorene, alebo zjavne neoprávnenou osobou a pod. V 38 konaniach senáty Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky žalobu zamietli.

Vyhovené žalobe9
Zrušenie rozhodnutia miestnej alebo okrskovej volebnej komisie4
Odmietnutie žaloby44
Zamietnutie žaloby38
Konanie zastavené5
Inak7
Celkovo107

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie