Prejsť na obsah

Súdy riešili vlani o štvrtinu menej exekúcií ako v roku 2021

Článok sa zameriava na vývoj počtu exekúcii za rok 2022 v porovnaní s rokom 2021, ako aj na vývoj počtu exekúcii z dlhodobého pohľadu.

Foto: pixabay.com

Okresný súd v Banskej Bystrici si po náročnom covidovom roku 2021 mohol vlani vydýchnuť. Napriek prudkému prepadu minulý rok počty exekúcií na Slovensku z dlhodobého hľadiska naďalej rastú.

Čo sa v článku dočítate (zobrazíte rozkliknutím):

  • Čo stálo za prudkým poklesom exekučných konaní minulý rok
  • Aký je dlhodobý trend v nápade agendy?
  • Koľko exekúcií sa rieši ročne?
  • Ešte si pamätáte reformu z roku 2017?

Krátkodobý pokles kvôli jednorazovým dopadom , inak dlhodobo rastúci trend. Aj tak sa dá opísať vývoj v exekučnej agende na Slovenských súdoch. Tú od roku 2017 zastrešuje okresný súd Banská Bystrica a spisy sa exekútorom prideľujú náhodne. Najnovšie dáta k exekúciám zverejnilo Analytické centrum ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. V roku 2021 súdy zaznamenali vyše 80 percentný nárast. Naopak počas minulého roka nápad poklesol o štvrtinu. Dôvodom mimoriadneho nárastu počas roka 2021 boli najmä pohľadávky zdravotných poisťovní. Tie sa postupne dostávajú zo systému preč a spolu s nimi klesol aj celkový nápad.

Postupné uvoľňovanie

Minulý rok 2022 zaznamenal okresný súd Banská Bystrica prudký úbytok exekučných konaní. Objem riešenej agendy sa prepadol až o 24 percent. V roku 2022 súd riešil 220-tisíc jednotlivých prípadov exekúcií, pričom v roku 2021 to bolo až 289-tisíc. Z najnovších dát vyplýva, že prudký pokles neznamená obrat dlhodobého trendu nárastu exekúcií, ale ide skôr o výnimku.

Dôvodom poklesu bol nečakane nápor v roku 2021. Ten spôsobili exekúcie zo strany zdravotných poisťovní počas pandémie koronavírusu. Nárast exekúcií v tom čase potvrdzujú aj samotní rezortní analytici. „Dôvodom vyššieho nápadu v roku 2021 bol vyšší počet návrhov na vykonanie súdnych exekúcií zo strany zdravotných poisťovní. Dôsledkom bolo aj viac vydaných poverení súdnym exekútorom zo strany banskobystrického okresného súdu,“ uviedli v správe. Najviac návrhov bolo doručených počas mája a júna 2021.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie