Prejsť na obsah

Takto vyzerá zjednodušené založenie s.r.o.

Prinášame vám odpovede na niektoré otázky súvisiace s novou právnou úpravou založenia spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným spôsobom.

Zdroj: pexels.com

Prinášame vám odpovede na niektoré otázky súvisiace s novou právnou úpravou založenia spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným spôsobom.

V článku sa dočítate (zobrazíte rozkliknutím)

  • Ako bude prebiehať komunikácia s registrovým súdom v Žiline
  • Čo sa stane pri zmene sídla eseročky do iného kraja
  • Ako ovplyvní automatické vydávanie živností nápad
  • Čo stálo za prijatou zmenou a aký je jej dôvod

Legislatívna zmena Obchodného zákonníka účinná od začiatku februára prináša možnosť zjednodušeného spôsobu založenia spoločnosti s ručením obmedzeným. Stále však so sebou nesie viaceré otázniky. Registrový súd by mal po novom riešiť nielen prvozápisy, ale aj zmeny a jeho príslušnosť by mala zostať zachovaná aj po zmene sídla spoločnosti do iného kraja. Novinkou je aj automatické oznámenie o založení živnosti ako súčasť formulára na prvozápis do obchodného registra. To znamená, že všetky úkony súvisiace s oprávnením na podnikanie naďalej zostávajú v gescii živnostenských úradov. Novela tiež predpokladá plne elektronickú komunikáciu podnikateľov s úradmi.

Príslušnosť a zmena sídla

Od 1. februára tohto roka je možné založiť spoločnosť s ručením obmedzeným aj zjednodušeným spôsobom. Po novom bude všetky návrhy na zápis posudzovať iba Okresný súd Žilina. Viacerí štatutári si kladú otázku, čo sa stane v prípade, ak už založená spoločnosť zmení sídlo. Bude aj naďalej príslušný okresný súd v Žiline alebo sa agenda presunie na iný príslušný okresný súd v sídle kraja?

Odpoveď na túto otázku je podľa rezortu justície celkom jednoznačná. „Príslušným registrovým súdom pre spoločnosť s ručením obmedzeným, založenej zjednodušeným spôsobom, je Okresný súd Žilina,“ vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. „Príslušnosť Okresného súdu Žilina sa nemení ani po zmene sídla spoločnosti či pri vykonaní iných zmien týkajúcich sa tejto obchodnej spoločnosti,“ dodávajú zástupcovia rezortu.

Na okresnom súde v Žiline sa tak okrem agendy prvozápisov budú riešiť aj všetky nasledovné zápisy zmien do obchodného registra pri spoločnostiach s ručením obmedzeným založených zjednodušeným spôsobom.

Rovnako je žilinský súd zodpovedný aj za registráciu a ukladanie listín do zbierky listín. Aj keby po svojom založení zmenila eseročka sídlo do iného kraja, príslušnosť okresného súdu v Žiline sa nemení a zostáva zachovaná.

Krátky príklad pre lepšiu ilustráciu. Podnikateľ založí spoločnosť s ručením obmedzeným zjednodušeným spôsobom so sídlom v Bratislave. Zápis mu elektronicky vykoná príslušný súd – tým je od začiatku februára Okresný súd Žilina, ktorý zároveň aj eviduje potrebné listiny. Podnikateľ sa ale kvôli zmene v osobnej situácii rozhodne presťahovať do Prešovského kraja, kam presunie aj sídlo svojej už existujúcej eseročky. Napriek presunu z Bratislavy do Prešova všetky zmeny v zápise v obchodnom registri vykonáva a všetky listiny eviduje a registruje naďalej Okresný súd v Žiline. Všetko sa vykonáva čisto elektronicky bez potreby navštíviť kamennú budovu súdu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie