Prejsť na obsah

JUDIKATÚRA: Určenie ceny drogy na základe správy orgánu Policajného zboru

Môže byť správa Policajného zboru považovaná za relevantný dôkaz v trestnom konaní? Inými slovami, je správa Policajného zboru z dôvodu pochybnosti o jej nezaujatosti automaticky diskvalifikovaná?

Zdroj: pexels.com

Právne vety

  1. Podľa § 119 ods. 2 Tr. por. môže za dôkaz slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona. Teda aj informácia o tzv. pouličných cenách drog získaná zo správy príslušného útvaru Policajného zboru, ktorý v rámci svojej pôsobnosti tieto ceny monitoruje. Pritom len skutočnosť, že pôvodcom dôkazného prostriedku je policajný útvar, z neho plynúci dôkaz automaticky nediskvalifikuje.
  2. Skutočnosť, že Národná protidrogová jednotka v rámci organizačnej štruktúry tvorí súčasť Národnej kriminálnej agentúry, bezpochyby sama osebe neodôvodňuje záver o existencii priameho pomeru k orgánom činným v trestnom konaní v takej kvalite, aby odôvodňoval pochybnosti o jej nezaujatosti v potrebných intenciách.

Tento článok sme napísali pre našich členov

Odoberať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie