Prejsť na obsah

Vojna na Ukrajine priniesla rekordy v azyloch a starostlivosti o maloletých

Slovenské súdy sa v posledných mesiacoch museli vysporiadať s nárastom novej agendy súvisiacej s prílevom utečencov. Článok sa zaoberá tým, aký nápor na súdy priniesla vojna na Ukrajine.

Zdroj: pexels.com

Slovenské súdy sa v posledných mesiacoch museli vysporiadať s nárastom novej agendy súvisiacej s prílevom utečencov. Koncom roka sa situácia upokojila.

Čo sa dočítate v článku (zobrazíte rozkliknutím):

  • Koľko Ukrajincov imigrovalo na Slovensko
  • Ktoré agendy zasiahol zvýšený nápor najviac
  • Či sa nápad na súdoch postupne uvoľňuje
  • Čo hovoria dáta o azylových konaniach

Nové rekordy v objeme agendy starostlivosti o maloletých či dvojnásobné množstvo správnych žalôb súvisiacich s azylovým konaním. Aj tak sa dá charakterizovať minulý rok z pohľadu týchto dvoch špecifických právnych odvetví v slovenskej justícii. Tá sa musí okrem agendy občanov Slovenskej republiky po novom čoraz viac zaoberať aj nápadom súvisiacim s vojnovými utečencami z Ukrajiny a s ich krátkodobým pobytom na Slovensku. Vyplýva to z publikovanej analýzy Analytického centra ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.

Analýza najprv uvádza kontext, v ktorom je potrebné dáta interpretovať. Podľa analytikov vojna spôsobila okrem ničenia a strát na životoch aj veľké posuny obyvateľstva. Ukrajinci pred vojnou migrovali najmä na západ a pre mnohých z nich bola Slovenská republika jasným útočiskom. „Začiatok totálnej vojny a jej už ročné pokračovanie zasiahol obyvateľov Ukrajiny. Zo štátu od vypuknutia vojny koncom februára 2022 do konca februára 2023 prišlo na Slovensko viac ako 1,2 milióna utečencov,“ začínajú vo svojej najnovšej publikácii rezortní analytici pod vedením Mareka Porackého.

Podľa zverejnených dát sa väčšina vojnových utečencov na Slovensku zdržala iba krátky čas. Z celkového počtu vyše 1,2 milióna ľudí, ktorí za posledný rok prekročili naše hranice, sa ich domov vrátilo vyše 940-tisíc. Nová situácia sa na slovenských súdoch prejavila nárastom objemu azylovej agendy a agendy súvisiacej so starostlivosťou o maloletých. Ako sa teda táto situácia prejavila na tvrdých dátach?

Deti a rodičia

Zvýšený nápad sa najviac prejavil v oblasti starostlivosti o maloletých. Každý jeden z dvanástich mesiacov roka 2022 zaznamenal väčší počet podaní ako rovnaký mesiac predchádzajúceho roka 2021. „Nápad v agende starostlivosti súdu o maloletých v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 stúpol z 21,3-tisíca na 25-tisíc,“ potvrdzujú zástupcovia Analytického centra. „Najvýraznejší rast bol v marci 2022. Neskôr nápad poklesol, no stále bolo vyšší ako v rovnakom období 2021,“ dodávajú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie