Prejsť na obsah

Vplyv vojny na Ukrajine na slovenské súdy

Analytické centrum MS SR pripravilo analýzu, v ktorej poukazuje na vplyv vojny na Ukrajine na agendu súdov.

Zdroj: pexels.com

Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR pripravilo krátky komentár, v ktorom analyzuje, či a nakoľko mala utečenecká vlna po agresii Ruska na Ukrajine vplyv na agendy justičného systému v Slovenskej republike. Identifikovali pritom dve hlavné súdne agendy, na ktoré vlna mala vplyv: azylová agenda a agenda starostlivosti o maloletých, kde súdy rozhodovali o deťoch utekajúcich z Ukrajiny. Ide hlavne o siroty a deti, ktoré prišli do krajiny bez zákonného zástupcu.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Agenda starostlivosti súdu o maloletých
  2. Azylová agenda

Agenda starostlivosti súdu o maloletých

Súdy boli od marca postavené pred novú náročnú výzvu. Museli sa vysporiadať s veľkým množstvom podaní súvisiacich s maloletými deťmi z Ukrajiny.

Z domovov totiž často neodchádzajú celé rodiny spolu. Hranicu prekračujú aj maloleté deti bez sprievodu alebo deti, o ktoré sa dočasne starajú známi alebo rodina žijúca v Slovenskej republike. Napriek tomu, že rodičia maloleté dieťa dobrovoľne vydali do starostlivosti nejakej osobe, či už na Slovensku alebo inde, to neoprávňuje túto osobu zastupovať maloletého pri právnych úkonoch s ním súvisiacich.

Tento článok je dostupný ZDARMA. Odomknete ho prihlásením sa

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie