Prejsť na obsah

Zhrnutie prvého roku činnosti Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky

Najvyšší správny súd SR má za sebou prvý rok svojej činnosti. V nasledujúcom príspevku sa pozrieme na krátke zhrnutie činnosti NSS SR za prvý rok.

Zdroj: pexels.com

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky bol zriadený v rámci reformy justície ako vrcholný orgán vo veciach správneho súdnictva účinnosťou od 1. januára 2021 ústavným zákonom č. 422/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, so začiatkom výkonu svojej činnosti od 1. augusta 2021. Od začatia činnosti Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky tak ubehol prvý rok. Najvyšší správny súd tak vydal správu o svojej činnosti za prvý rok

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Agenda NSS SR
  2. Personálne obsadenie NSS SR
  3. Spolupráca so Sudcovskou radou

Pred rokom sa začala písať nová kapitola správneho súdnictva na Slovensku. Pri nadviazaní na všetko pozitívne, čo sa v tejto sfére dodržiavania práv ľudí u nás po novembri 1989 odohralo, ide o kvalitatívne nový stupeň ochrany subjektívnych  práv fyzických a právnických osôb. Občan má právo nadobudnúť istotu, že bol postavený dom jeho ochrany pred verejnou mocou, ak sa preukáže protiprávnosť jej vykonávania zasahujúca negatívne do jeho života,“ uviedol pri príležitosti prvého roka činnosti najvyššieho správneho súdu jeho predseda Pavol Naď.

Agenda NSS SR

Najvyšší správny súd za prvý rok svojej činnosti rozhodol vo vyše 1700 veciach. V kasačnej agende vydal súd vyše 1600 rozhodnutí a uznesení. V disciplinárnej agende rozhodli senáty najvyššieho správneho súdu od 1. februára 2022 vo vyše 80 disciplinárnych veciach. Na jeseň čaká sudkyne a sudcov najvyššieho správneho súdu taktiež volebná agenda.

Tento článok je dostupný ZDARMA. Odomknete ho prihlásením sa

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie