Prejsť na obsah

Dekriminalizácia drog - čo nám hovoria zahraničné skúsenosti?

Čo nám hovoria skúsenosti zo zahraničia o dekriminalizácií ľahkých drog- najmä marihuany? Dočítate sa v článku.

Zdroj: pexels.com

Čo nám hovoria skúsenosti zo zahraničia o dekriminalizácií ľahkých drog- najmä marihuany? Dočítate sa v článku.

Niektoré drogy, najmä marihuana, sú dekriminalizované, resp. legalizované pre rekreačné účely vo viacerých štátoch. V rámci Európy prvým štátom, ktorý  dekriminalizoval spotrebnú držbu, bolo Taliansko 1990, potom nasledovali ďalšie štáty – Španielsko 1992, Portugalsko 2000, Luxembursko 2001, Belgicko 2001, Česká republika 2010. Aj napriek tomu, že Holandsko je známe „coffe eshopmi“, nejde však o dekriminalizáciu, ale o tolerované užívanie marihuany. V literatúre sa uvádza, že niektorú z foriem dekriminalizácie marihuany zvolilo okolo 50 štátov sveta.

Podľa literárnych zdrojov jediným štátom, ktorý úplne legalizoval marihuanu, je Uruguaj. Aj napriek tomu, že je marihuana v Uruguaji legalizovaná, neznamená to, že sa s marihuanou môže voľne nakladať. Systém je založený na „registrácii“ obyvateľov užívajúcich marihuanu. Marihuanu je možné zabezpečiť si niektorým z troch spôsobov: domáce pestovanie, komunálne pestovanie (kluby), alebo kúpa štátom pestovaného konope v lekárni. Vrecúško o hmotnosti 5 gramov sa predáva asi za 5,80 EUR (UYU200). Podľa správy uruguajského Inštitútu na reguláciu a kontrolu kanabis18 v roku 2018 mal Uruguaj 3,5 mil. obyvateľov. V systéme bolo zaregistrovaných 35 246 obyvateľov, z toho 8 583 domácich pestovateľov, 24 324 nakupujúcich v lekárni a 2 339 ako členov klubu pestujúcich konope. Podľa citovanej správy sa predpokladá, že každý domáci pestovateľ a člen klubu sa „delí“ ďalšími dvoma užívateľmi, pri nákupe v lekárni sa každý užívateľ „delí“ s ďalším užívateľom. Z hľadiska registrovaných užívateľov prevládajú muži 73 % (pri domácom pestovaní) a 76 % (pri nákupe v lekárni). Prevažná väčšina registrovaných užívateľov (80 %) je medzi 18 – 44 rokov, pri domácich pestovateľoch je vekový priemer vyšší.

Legalizácia marihuany pre rekreačné účely v Spojených štátoch amerických sa postupne rozširuje a čoraz viac štátov legalizuje marihuanu pre rekreačné aj liečebné účely. Podľa dostupnej literatúry19 v roku 1969 v prieskumoch verejnej mienky za legalizáciu marihuany bolo iba 12 % obyvateľstva, podľa priesku mov z roku 2015 legalizáciu marihuany podporovalo až 53 % Američanov. Prvým americkým štátom, ktorý legalizoval užívanie marihuany pre medicínske účely, bolo Kalifornia (1996). Na konci roka 2015 to už bolo 23 štátov a District Columbia, ktoré legalizovali marihuanu pre medicínske účely. Postupne niektoré americké štáty začali legalizovať aj marihuanu na rekreačné účely. Prvým americkým štátom, ktorý legalizoval marihuanu na rekreačné účely, bolo Colorado (2012).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie