Prejsť na obsah

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade policajného násilia voči rómskym chlapcom

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade udalostí, ku ktorým došlo na policajnej stanici v Košiciach, a ktorý sa týkal násilia voči rómskym chlapcom.

Zdroj: pixabay.com

Prípad sa týka udalostí, ku ktorým došlo na policajnej stanici v Košiciach 21. marca 2009. V ten deň boli šiesti sťažovatelia, v tom čase maloletí, zadržaní pre podozrenie z účasti na lúpeži a privezení na policajnú stanicu. Sťažovatelia tvrdili, že na policajnej stanici boli hodení na zem pred štekajúcimi psami bez náhubkov, že niektorí z nich boli psami pohryznutí, že boli bití, kopaní a inak fyzicky a slovne týraní prítomnými policajtami, a že boli na ich adresu vyslovené komentáre, ktoré sa okrem iného týkali ich rómskeho pôvodu.

V médiách sa následne 7. apríla 2009 zjavil zvukovo-obrazový materiál, ktorý zachytával zaobchádzanie, ktorému boli sťažovatelia vystavení na policajnej stanici 21. marca 2009. Znalec neskôr zistil, že uvedené záznamy bol nahraté mobilným telefónom s fotoaparátom. Ešte v ten istý deň boli siedmi policajti personálnym rozkazom dočasne pozbavení výkonu štátnej služby, no neskôr správne súdy toto rozhodnutie zrušili. Zároveň bolo ešte v ten istý deň začaté vo veci trestné stíhanie, ktoré vyústilo do vznesenia obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a vydierania spáchaných s osobitným motívom (z etnickej nenávisti) proti desiatim policajtom a neskôr do podania obžaloby.

Okresný súd Košice II po rozsiahlom dokazovaní 27. februára 2015 obžalovaných oslobodil spod obžaloby. Po zrušení tohto rozsudku Krajským súdom v Košiciach okresný súd opäť rozhodol vo veci 17. mája 2017 tak, že oslobodil obžalovaných spod obžaloby. Po opätovnom zrušení rozsudku krajským súdom okresný súd rozsudkom zo 4. decembra 2019 obžalovaných znovu oslobodil spod obžaloby. Krajský súd 11. decembra 2020 zamietol odvolanie prokurátora proti rozsudku. V priebehu trestného konania sa sťažovatelia obrátili na ústavný súd; ten ich sťažnosť ale odmietol v časti pre nedostatok právomoci a v časti pre nesplnenie zákonom ustanovených náležitostí. Na ESĽP sa sťažovatelia sťažovali na porušenie zákazu zlého zaobchádzania (článok 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd), porušenie práva na účinný prostriedok nápravy (článok 13 Dohovoru) a zákazu diskriminácie (článok 14 Dohovoru).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Chcete získať prístup ku všetkým článkom? Rozhodnite sa pre predplatné PREMIUM

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Black Friday

Ročné

Platba kartou

74.5

118.80€

Objednať
Black Friday

Ročné

Platba faktúrou

74.5

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie