Prejsť na obsah

Kandidáti na sudcov na ESĽP a Všeobecný súd Európskej únie

Slovenská republika sa pokúsi opäť obsadiť významné medzinárodné funkcie na európskych súdoch.

Ilustračné foto pixabay.com

Slovenská republika sa pokúsi opäť obsadiť významné medzinárodné funkcie na európskych súdoch.

Do pôsobnosti súdnej rady patrí podľa ústavy aj predkladať vláde Slovenskej republiky návrhy kandidátov na sudcov. Tí by mali pôsobiť za Slovensko v medzinárodných súdnych orgánoch. Súdna rada v septembri minulého roka zvolila troch kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a jedného kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie a predložila ich vláde. Vláda Slovenskej republiky na svojom aprílovom zasadnutí neschválila predložených kandidátov.

Súdnu radu teda opätovne čakajú voľby troch kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva a jedného kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Oprávnení navrhovatelia na predkladanie návrhov kandidátov na oba tieto posty mali zákonom stanovenú lehotu, ktorá uplynula 31. mája. Dnes je už známe, kto sa o významné funkcie bude uchádzať.

Kandidáti na sudcu ESĽP

Notárska komora Slovenskej republiky, Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora navrhli ako jedného z kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva Ondreja Laciaka. Od roku 2016 pôsobí ako ad hoc sudca na danom súde, zároveň je, okrem iného, aj predsedom Výboru pre trestné právo v Rade Európskych advokátskych komôr.

Ďalším kandidátom na tento post je Radoslav Procházka. V oblasti európskeho práva má skúsenosti napríklad z pozície zástupcu Slovenskej republiky pred súdmi Európskej únie či ako spolupredseda Pracovnej skupiny pre spravodlivosť a vnútro v rámci Národného konventu Slovenskej republiky o Európskej únii. Navrhlo ho Združenie sudcov Slovenska, Slovenská advokátska komora a člen Súdnej rady Slovenskej republiky Lajos Mészáros.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie