Ochrana priemyselných práv, ktorých registrácia na Úrade priemyselného vlastníctva sa vyžaduje, je obsiahnutá vo viacerých zákonoch. Právo k dizajnu je upravené v zákone č. 444/2002 Z. z. o dizajnoch. Týmto zákonom je dizajn definovaný ako vonkajšia úprava výrobku alebo jeho časti spočívajúca v znakoch, ktorými sú najmä línie, obrysy, farby, tvar, štruktúra alebo materiál daného výrobku alebo jeho zdobenia. Zákon o dizajnoch ďalej hovorí, že zapísaným dizajnom je dizajn zapísaný do registra dizajnov, ktorý vedie Úrad priemyselného vlastníctva SR a za majiteľa takto zapísaného dizajnu sa považuje právnická osoba alebo fyzická osoba zapísaná ako majiteľ v registri, ak súd nerozhodne inak.
To znamená, že ak je dizajn zapísaný do registra dizajnov, práva majiteľa k nemu je oprávnená vykonávať osoba, ktorá je v registri zapísaná ako jeho majiteľ. Každá ďalšia osoba, ktorá by dizajn zhodný so zapísaným dizajnom použila bez súhlasu majiteľa zapísaného dizajnu, zasiahla by do práva majiteľa zapísaného dizajnu. Majiteľ zapísaného dizajnu by sa následne mohol brániť na súde, aby sa tretia osoba zdržala svojho konania a aby odstránila následky svojho zásahu. Majiteľ dizajnu má okrem uvedeného nárok aj na náhradu škody vrátane nároku na ušlý zisk, ak ku škode v dôsledku zásahu došlo, ako aj na primerané zadosťučinenie, ak došlo v dôsledku zásahu aj k nemajetkovej ujme a taktiež má právo na vydanie bezdôvodného obohatenia.
Čo však v prípade, že dizajn v registri zapísaný nie je?
Obchodný zákonník obsahuje ustanovenia o nekalej súťaži, v ktorých môžeme nájsť odpoveď. Nekalou súťažou sa rozumie konanie v hospodárskej súťaži, ktoré je v rozpore s dobrými mravmi súťaže a je spôsobilé privodiť ujmu iným súťažiteľom. Ďalej Obchodný zákonník poskytuje fakultatívny výpočet konaní, ktoré sa za nekalú súťaž považujú, a medzi nimi aj tzv. vyvolanie nebezpečenstva zámeny.