Prejsť na obsah

Sporné výsledky reformy. Čas na ustanovenie sudcu sa za posledné roky zásadne predĺžil

Právnická obec sa konečne dočkala zhodnotenia prínosov nového spôsobu vyberania sudcov. Kým pôvodne sa obsadzovalo vopred určené voľné miesto na konkrétnom súde, od roku 2017 prešiel systém zásadnou zmenou. Článok sa zaoberá hodnotením vplyvu novely na efektivitu pri výbere sudcov.

Zdroj: pexels.co

Pôvodný zámer urýchliť proces vymenovania sudcov dostáva trhliny. Obsadenie miesta sa zrýchlilo, no mnohí arbitri po úspešnom pohovore čakajú na nové miesto dlhé mesiace.

V článku sa dočítate:

  • Či pomohla databáza sudcov
  • Aká je úspešnosť reformy pri skrátení času
  • Či analýza objavila zásadné prieťahy
  • Ktoré kraje zaznamenali najväčšie zmeny

Právnická obec sa konečne dočkala zhodnotenia prínosov nového spôsobu vyberania sudcov. Kým pôvodne sa obsadzovalo vopred určené voľné miesto na konkrétnom súde, od roku 2017 prešiel systém zásadnou zmenou. Po novom sa voľné miesta kandidátov na funkciu sudcu určené ministrom spravodlivosti obsadzujú na základe predpokladaného počtu voľných miest sudcov a voľných miest hosťujúcich sudcov v kalendárnom roku. Databáza sudcov výrazne urýchlila celý proces, to je však len polovica celkového obrazu. Sudcovia čakajú na ustanovenie výrazne dlhšie, zmeny by však mali priniesť drobné legislatívne úpravy a lepší manažment zo strany vedenia súdov. Zároveň naďalej platí, že úspešnosť kandidátov na post sudcu je stále veľmi nízka.

Rozporuplné výsledky

Hromadné výberové konania na pozíciu sudcov sa zaviedli ešte v roku 2017. S odstupom niekoľkých rokov dnes máme k dispozícii výsledky, ktoré so sebou reforma priniesla. A tie sú prinajlepšom zmiešané. Na prvý pohľad priniesla zmena výberových konaní očakávané zlepšenie, zhodujú sa analytici. „Nový systém výberových konaní skrátil obdobie od určenia voľného miesta na súde po pridelenie sudcu na súd z pôvodných 418 na 201 dní v priemere,“ uviedlo Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti v správe Analýza obsadzovania voľných miest sudcov hromadným výberovým konaním. Analýzu pripravil tím pod vedením Mareka Porackého.

Pôvodným zámerom zákonodarcov bolo skrátiť celkový časový úsek od uvoľnenia miesta na súde až po nástup sudcu do funkcie. Sudcovské previerky, ktoré sa zaviedli ešte v roku 2014, totiž spôsobili okrem ústavnoprávnych problémov aj časové prieťahy. Dnes vidíme, že reforma bola úspešná iba napoly. Doba potrebná na obsadenie voľného miesta sudcu sa síce skrátila o viac ako päťdesiat percent, predĺžil sa ale čas nevyhnutný na ustanovenie arbitra do funkcie. Samotné prieťahy podľa analýzy nie sú systémovým problémom, ide skôr o ojedinelé udalosti. Objavili sa iba pri niektorých prípadoch pri ustanovení sudcu do funkcie. Problémy sa podľa autorov štúdie dajú relatívne jednoducho odstrániť zlepšením manažovania súdov a drobnými legislatívnymi úpravami.

Tento článok je dostupný ZDARMA. Odomknete ho prihlásením sa

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie