Prejsť na obsah

Trend v právnických službách je už jasný: bez technológií môže prísť súmrak

Výzvy, ktorým dnes čelia poskytovatelia právnych služieb nielen vo svete, ale aj u nás, sú meniace sa nároky klientov, narastajúci tlak na efektivitu či nedostatok kvalifikovaných zamestnancov.

Foto: LEGALTCH HUB o.z.

Žiadne z hospodárskych odvetví nemôže po uplynulých troch rokoch povedať, že zostáva v tradičných koľajach. Jediné, čo ho tam totiž môže čakať, že ho prejde superrýchly vlak. Pandémia dala totiž aj odvetviu právnických služieb tak silný impulz, že ostať pomalým alebo dokonca ustrnúť znamená ohroziť svoj budúci úspech.

Výzvy, ktorým dnes čelia poskytovatelia právnych služieb nielen vo svete, ale aj u nás, sú meniace sa nároky klientov, narastajúci tlak na efektivitu či nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Ak teda ostaneme ešte pri prirovnaní s vlakom, lokomotívou – ťahúňom smerom k úspechu, sú technológie. Ich využívanie si úspešne razí cestu najmä posledné roky, pandémia toto úspešné ťaženie len urýchlila. Ruku na srdce, koľkí právnici či advokáti venujú denne hodiny rutinnej práci, ktorá sa vyznačuje opakovaním činností, ktoré majú presne sa opakujúci sled? Situácia obdobná s priemyselnou výrobou, kde už dávno pochopili, že automatizácia je cestou k efektívnosti. Teraz sú na rade právnické kancelárie, čo potvrdzujú aj výsledky prieskumu Wolters Kluwer, kde sa o.i. uvádza, že dopyt po Legal Tech v právnických kanceláriách sa v roku 2022 rekordne zvýšil a očakáva sa, že bude pokračovať v stúpaní.

Aké sú teda príklady využívania technológií v právnických službách? Patrí sem manažment dokumentov, e-podpis, manažment a podpisovanie zmlúv, podania na Obchodný alebo Živnostenský register, kybernetická bezpečnosť a šifrovanie dokumentov, využívanie technológií pri komunikácii s klientom a CRM. Veľkou príležitosťou je e-pracovisko, práve tu pandémia ukázala, aký je tu potenciál. Využívanie technológií je totiž prínosom aj pre zlepšenie spolupráce na pracovisku, zlepšenie wellbeingu zamestnancov tým, že ich technológie napr. odbremenia od rutinnej práce a dajú priestor na kreatívnejšiu prácu či prácu s vyššou pridanou hodnotu, Výsledkom je potom nielen vyššia efektivita, ale aj motiváciu zamestnancov. Veď nie je vôbec žiadnym tajomstvom, že na Slovensku máme narastajúci nedostatok napr. koncipientov, absolventi práva uprednostnia iné uplatnenie ako častokrát časovo náročnú prácu v advokátskych kanceláriách.

📧
Chcete byť informovaný o novinkách z oblasti LegalTech? Prihláste sa na odber newslettra:


Téma Legal Tech je už známa najmä v medzinárodných právnických kanceláriách alebo firmách, vzhľadom na jej obrovský narastajúci význam si jej však chceme dať väčší priestor. Preto sme jedným z partnerov novovzniknutého Legal Tech Hub, ktorý v júni vznikol v spolupráci s Britskou obchodnou komorou v SR. Impulz na založenie prišiel z advokátskej kancelárie Matejka&Friedmannová, ktorá je ako slovenská advokátska kancelária priekopníkom využívania Legal Tech riešení v praxi.

Comments

Najnovšie