Prejsť na obsah

JUDIKATÚRA: Vzťah sudcu k štátu ako verejnoprávny vzťah vylúčený z právomoci civilného súdu

Patria vzťahy vyplývajúce z funkcie sudcu do právomoci civilného alebo správneho súdu. Kompetenčný senát vyslovil svoj názor na otázku osobitného vzťahu sudcu k štátu.

Zdroj: pexels.com

Právne vety

  1. Osobitný vzťah sudcu k štátu podľa § 25 ods. 1 zákona č. 385/2000 Z. z. nie je súkromnoprávnym vzťahom v zmysle § 3 CSP, ani ho nemožno považovať za vzťah, o ktorom by podľa osobitného predpisu mali rozhodovať civilné súdy v zmysle § 4 CSP.
  2. Osobitný vzťah sudcu k štátu podľa § 25 ods. 1 zákona č. 385/2000 Z. z. je tak verejnoprávnym vzťahom, v ktorom výnimočne rozhoduje prezident Slovenskej republiky, no vo väčšine prípadov ministerstvo (minister) alebo predseda súdu ako orgány správy súdu. Výkon ústavnej pôsobnosti prezidenta pri vymenúvaní a odvolávaní sudcov nemožno považovať za činnosť orgánu verejnej správy, takže jeho konanie nie je preskúmateľné správnymi súdmi (porov. citované rozhodnutia ústavného súdu). Činnosť ministerstva a predsedu súdu ako orgánov správy súdov však podľa už citovaných judikatórnych záverov možno považovať za výkon verejnej správy, a to aj vo veciach, ktoré sa dotýkajú práv a povinností sudcu z jeho osobitného vzťahu k štátu. Ochranu týmto právam tak poskytujú správne súdy podľa § 2 a § 6 SSP.
  3. Civilný súd nemôže ani určovacím rozsudkom vysloviť právne skutočnosti v právnych vzťahoch, ktoré nepatria do jeho právomoci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Chcete získať prístup ku všetkým článkom? Rozhodnite sa pre predplatné PREMIUM

Mesačné

Platba kartou

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba kartou

89

118.80€

Objednať
Zľava 26%

Ročné

Platba faktúrou

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie