Prejsť na obsah

LEGISLATÍVA: Parlament schválil novelu o elektronických službách štátu

V Národnej rade Slovenskej republiky bola schválená novela zákona o e-Govrnmente, ktorá prináša niekoľko zásadných zmien.

Zdroj: pexels.com

V Národnej rade Slovenskej republiky bola schválená novela zákona o e-Govrnmente, ktorá prináša niekoľko zásadných zmien a má za cieľ zjednodušiť elektronické služby štátu. Elektronické služby štátu by tak na základe novely mali byť dostupnejšie, jednoduchšie a prehľadnejšie. Rovnako novela reaguje na možné špekulatívne kroky s deaktiváciou schránok.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Úvod
  2. Elektronické schránky
  3. Autentifikácia
  4. Zaručená konverzia
  5. Integrované obslužné miesta

Úvod

Zásadnou zmenou je skutočnosť, že novelou sa zavádza oslobodenie občanov od poplatku za výmenu občianskeho preukazu s čipom, ktorým sa končí platnosť do konca roka 2022. Odpustenie od správneho poplatku sa týka viac ako 440 000 držiteľov občianskych preukazov, ktorým sa 31. 12. 2022 končí platnosť certifikátov.

Novela však zavádza zmeny najmä v nasledujúcich štyroch oblastiach – pri elektronických schránkach, autentifikácii, zaručenej konverzii a v oblasti integrovaných obslužných miest.

Na jej príprave Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) úzko spolupracovalo so zástupcami užívateľov štátnych elektronických služieb, so starostami a primátormi, s bankovým sektorom aj IT komunitou. Výsledkom je úprava alebo zrušenie tých povinností, ktoré sa v dlhodobej praxi ukázali ako neúčelné.

Elektronické schránky

Pre zjednodušenie komunikácie obcí a miest so štátom a inštitúciami sa ponechá iba jedna elektronická schránka, do ktorej budú užívateľom doručované všetky elektronické správy. Znížením počtu aktívnych elektronických schránok pre jeden subjekt sa zníži byrokracia a tiež riziko nedoručenia elektronickej správy.

Aby sa zamedzilo špekulatívnej deaktivácii e-schránok s cieľom znemožniť doručovania úradných rozhodnutí, upravia sa podmienky deaktivácie e-schránky.

Cudzincom s pobytom na území SR sa elektronické schránky zriadia automaticky.

Autentifikácia

Otvoria sa pravidlá pre prístup k webovým portálom štátnych inštitúcií napríklad z mobilných zariadení. Novela do budúcna otvára možnosti pre zavedenie nových spôsobov autentifikácie, ktoré budú uznané zo strany MIRRI SR a centrálne evidované. Môže ísť napríklad o využitie Apple ID, bankového ID alebo podobných spôsobov autentifikácie na prihlasovanie k službám e-Governmentu.

Aktuálne už môže občan na Ústrednom portáli verejnej správy Slovensko.sk využívať aj iné autentifikačné prostriedky ako len občiansky preukaz s čipom či doklad o pobyte cudzinca – a to mobilné ID. Túto zmenu prinieslo MIRRI pred troma mesiacmi vďaka mobilnej aplikácii Slovensko v mobile. Mobilné ID v aplikácii Slovensko v mobile si od 20. júna aktivovalo viac ako 30 000 občanov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov

Mesačné

9,90

Objednať
Zľava 26%

Ročné

89

118.80€

Objednať

Už máte vytvorený účet? Prihlásiť sa

Najnovšie