Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders predstavil dňa 19. mája 2022 porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície za rok 2022 (Justice Scoreboard). Aj napriek skutočnosti, že prehľad má informatívny charakter, pre Európsku komisiu (EK) je kľúčovým pri vytváraní hodnotiacej správy členského štátu a pri vypracovávaní výročnej správy o právnom štáte.
Obsah (zobrazíte rozkliknutím)
- Obsah porovnávacieho prehľadu
- Výsledky prehľadu týkajúce sa SR
- Hlavné závery kompletného prehľadu
Obsah porovnávacieho prehľadu
Porovnávací prehľad uvádza pre Slovenskú republiku niekoľko pozitívnych správ. Napríklad, v oblasti digitalizácie súdnictva sa Slovensko umiestnilo na najvyšších priečkach. Naopak, nízke vnímanie nezávislosti súdnictva zostáva aj naďalej problematickým miestom slovenskej justície.
Porovnávací prehľad vychádza zo štatistických údajov z roku 2020 a v istých prípadoch aj rokov 2021 a 2022. Prehľad ponúka aktualizáciu údajov týkajúcich sa troch oblastí: účinnosť, kvalita a nezávislosť justície. Uvedené oblasti prešli oproti minulému roku zmenou, pričom boli doplnené niektoré hodnotiace kritéria. Pri účinnosti justície boli doplnené údaje o dĺžke konaní správnych orgánov v špecifických oblastiach európskeho práva. Pri kvalite justície boli doplnené údaje týkajúce sa špecifických opatrení pre prístup k spravodlivosti (napríklad pre osoby so zdravotným postihnutím či v oblasti spravodlivosti prispôsobenej deťom). Pri nezávislosti súdnictva bol doplnený aspekt vnímania účinnosti ochrany investícií.
Výsledky prehľadu týkajúce sa SR
Z porovnávacieho prehľadu sa dozvedáme, že celkový čas potrebný na vyriešenie civilných, obchodných a správnych sporov na prvom stupni (tzv. dispozičný čas) v roku 2020 opäť poklesol po miernom zvýšení v roku 2019, a to až pod úroveň roku 2018. Pri civilných a obchodných sporoch sa tento pokles neprejavil, naopak došlo k ďalšiemu miernemu zvýšeniu voči roku 2019 a celkový čas potrebný na vyriešenie sporov klesol najmä vďaka správnym sporom. V pomere rozhodnutých vecí k nápadu nových vecí (tzv. clearance rate) v občianskych, obchodných a správnych veciach je SR dokonca v rámci EÚ na prvom mieste.
Pokiaľ ide o počet sudcov na počet obyvateľov, Slovenská republika si v tomto ukazovateli mierne pohoršila. V zastúpení žien na najvyšších súdoch si naopak drží poprednú šiestu priečku.