Prejsť na obsah

Newsletter: Novinky za mesiac január 2024

Portál najpravo.sk vám pravidelne prináša aktuálne informácie z oblasti práva.

Foto: pixabay.com

Vážení čitatelia a priatelia portálu Najprávo,

aj dnes sme pre Vás pripravili pravidelný newsletter s informáciami z oblasti práva za posledné dva týždne.

V dnešnom vydaní newslettra sa dočítate o termíne voľby kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR, o nových povinnostiach poskytovateľov platobných služieb či o novom webovom sídle Ústavného súdu SR.

Prajeme príjemné čítanie.

Obsah (zobrazíte rozkliknutím):

  1. Novinky v legislatíve
  2. Predplatné na 1 mesiac zdarma
  3. Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov
  4. Z judikatúry vyberáme
  5. Právny index – prieskum portálu najpravo.sk
🔓 Článok máte odomknutý od tohto momentu. Ďakujeme, že ste členom komunikty Najprávo!

Novinky v legislatíve

Pravidelne pre Vás sledujeme aktuálne dianie v oblasti legislatívy. Aj posledné týždne priniesli niekoľko noviniek z oblasti legislatívy. Vyberáme pre Vás tie najzaujímavejšie legislatívne novinky:

  • Poslanci Národnej rady SR už od pondelka 8.1.2024 v 6. schôdzi NR SR, pričom rokujú o novele Trestného zákona. Rokovanie začínajú diskusiou k návrhu vlády, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.
  • Ministerstvo financií Slovenskej republiky zverejnilo predbežnú informáciu k pripravovanému návrhu zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív.
  • Ministerstvo dopravy SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o cestnej doprave. Nová právna úprava umožní dopravným spoločnostiam usadeným v Slovenskej republike disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie bez potreby ich evidencie v Slovenskej republike.

Predplatné na 1 mesiac zdarma

Pomôžte nám zlepšiť prácu s judikatúrou a obsahom na webe Najprávo. Vyplňte krátky dotazník a my Vám ako poďakovanie pošleme kód na aktiváciu predplatného na 1 mesiac. Ak už predplatné zakúpené máte, kód môžete darovať známemu alebo kolegovi. Vyplnenie dotazníka Vám nezaberie viac ako pár minút.


Zaujímavé udalosti a správy z predchádzajúcich týždňov


Z judikatúry vyberáme

Z rozhodovacej činnosti súdov sme pre vás aj  predchádzajúcich týždňoch priniesli niekoľko zaujímavých rozhodnutí, z ktorých vyberáme nasledujúce:

JUDIKATÚRA: Odmena za právne služby v antidiskriminačnom spore
Neexistuje rozumný dôvod, pre ktorý by ochrana ľudskej dôstojnosti mala byť posudzovaná pre účely výpočtu odmeny za právne služby inak v spore o ochranu osobnosti a inak v antidiskriminačnom spore.
JUDIKATÚRA: Podmienenie zaplatenia ceny diela odsúhlasením súpisu prác
Strany dohodou môžu modifikovať § 548 ods. 1 OBZ, v ktorej je upravená všeobecná zásada vzniku nároku na cenu diela jeho vykonaním tak, že sa dohodnú na tom, že vznik nároku bude závisieť od odsúhlasenia súpisu prác, ktorý zhotoviteľ predloží objednávateľovi na schválenie.
JUDIKATÚRA: Odôvodnenie odmietnutia nahradenia väzby
Odmietnutie nahradenia väzby s poukazom na abstraktné formulačné konštrukcie bez dostatočného previazania na skutkové okolnosti vykazujú takú mieru všeobecnosti, neadresnosti a hypotetickosti, že by mohli byť základom obmedzenia osobnej slobody neurčitého okruhu obvinených osôb.

Všetky autorsky spracované rozhodnutia nájdete v prémiovej časti najpravo.sk.


Právny index – prieskum portálu najpravo.sk

Aj tento týždeň sme realizovali prieskum ohľadom dôležitých tém. V tomto vydaní newslettra sa vrátili k nášmu predchádzajúcemu prieskumu.

V októbri 2022 sme zisťovali, ako respondenti vnímajú vtedy navrhovanú výšku škody v Trestnom zákone vo výške 500 eur. Výsledky vtedajšieho prieskumu si môžete pozrieť tu. V dnešnom vydaní newslettra sme zisťovali, ako respondenti vnímajú navrhovanú výšku škody v súčasnom návrhu Trestného zákona, teda návrh škody vo výške 700 eur.

Nižšie Vám prinášame výsledky nášho prieskumu.

Comments

Najnovšie